Cirkus Mistral: Splněný cirkusový sen

Artistickou skupinu Mistral v roce 2005 založil liberecký rodák Tomáš Havel. Spolu se svými přáteli bavil diváky dlouhá léta na jevištích různých kulturních zařízení zejména v Čechách. Skupina během let vystřídala několik aktérů, avšak Tomáš v jejím čele stojí dodnes. V roce 2018 přenesl představení pod cirkusové šapitó a splnil si tak sen o vlastním cirkuse! 

Tomáše jsem v roce 2015 poznal celkem náhodou. Oslovil mě na cirkusové diskuzi, zaujat mými příspěvky. Stali jsme se kamarády a já mu zanedlouho pomohl sestavit turné po městečkách jižní Moravy, kde artistická skupina trávila pracovní dovolenou. Toto malé turné čítalo na 9 měst a městeček moravského Slovácka. A já měl tak čest osobně poznat Tomáše i ostatní členy skupiny.


Čas běžel dál a rok 2018 dal za vznik novému českému cirkusu – lépe řečeno cirkusovému divadlu pod šapitó. Tomáš Havel tento podnik založil spolu s Danem Kaiserem – žonglérem ze známého cirkusového rodu. Dana můžete pamatovat například z manéže oblíbeného českého cirkusu Jo-Joo. V roku vzniku kluci vyrazili s cirkusem pouze na podzimní část turné, až letos jedou celou sezónu.Vedle původního představení „Cirkus bude“, prezentují také „Horror show – cirkus hrůzy“. Obě představení jsem navštívil, ale nepředbíhejme…


Sezóna je v plném proudu a můj starý známý míří na jih Moravy: Veselí nad Moravou.Konečně jsou na sloupech cirkusové poutače. Nedalo mi to a musel jsem se vydat na inspekci. Dokonce v městečku, kde bydlím, vzdáleném od Veselí asi 10 km, je reklama. Super, tak se mi to líbí! Veselí bylo tabulí plné. Doslova „strašily“ na každém sloupu. A to i v místech, kde běžně cirkusy reklamu nedávají. Zkrátka dobrá reklama, která i dobře vypadá.Cirkus se propaguje třemi motivy plakátů: dva pro hororovou show, jen pro klasické představení. Všechny spojuje pěkné provedení a originalita. Takové nemají ani některé naše mnohem větší cirkusy!Ovšem reklamu na „Cirkus bude“ vidím velice málo, především na velkém sídlišti, které obklopuje cirkusový plac. Později se dozvídám, že se specializují více na atraktivnější hororovou show a tradiční hra je jako doplněk, jedenkrát na štaci a to v sobotní podvečer. Její propagace probíhá především formou letáčků do poštovních schránek. Taky dobré!Z přelepek, které informují na tabulích, čtu o možnosti platby kartou za vstupné. Mají to snad jako jediný cirkus u nás. Také o možnosti koupit zlevněné vstupenky na Slevomatu. Jen informace „Poprvé v ČR!“ mi moc nevoní. Všichni víme, kdo u nás přišel s prvním hororovým cirkusem…


Jak je u mně zvykem, hned první den, kdy cirkus najede do města, jdu omrknout dění na cirkusovém place. V pondělí navečer je vše na svém místě, ozývá se zatloukání kolíků. Vše prohlédnou zpovzdálí, nechci rušit. Mají toho zajisté dost po delším přejezdu z Holešova.Na úterní podvečer mám domluvenou schůzku. Mířím si to k místu činu. Na první pohled mě zaujal originální, nově vypadající stan v modro-bílé kombinaci barev. Tato „dvacítka“ na dvou stožárech je mi opravdu sympatická! Pokladna, ač je to spíše dřevěná budka, alespoň dobře barevně ladí se stanem a vozy, které jsou ve většině bílé. Čtyři obytné karavany, tranzit, dodávka, pár osobáků, několik přívěsných vozíků. Mému oku vůbec nelahodí oplocení cirkusu. Je to takový chabý plot. Také chybí nápis nad kopulí cirkusu nebo nápisy na vozech. Prostě aby bylo na první pohled znát: „Tohle jsme my – Mistral“.


Rozhlížím se kolem, tamhle vidím starého známého. Zdravím se s Tomášem, poznávám Dana, kterého doposud pamatuji pouze z manéže. Chtěl jsem přiložit ruku k dílu, ale většina prací je u konce. Je krásný letní den, dýchám cirkusový vzduch a s kluky si povídáme do nočních hodin nejen o cirkuse. 


Při středečním odpoledni zvažuji, zda jít na dvacátou hodinu na hororové představení. Nepojedu zbytečně? Přijde i v první, ještě k tomu všední den, vůbec někdo na představení? Na osmou večer? V tomto, ne příliš cirkusu přejícím kraji? Za zkoušku nic nedám. A tak asi půl hodiny před začátkem hry, se ocitám před cirkusem, kde k mému překvapení stojí nemalá fronta zájemců u pokladny. Míjím dav, vcházím do stanu a tam? Další slušný počet návštěvníků, které netradiční cirkus přilákal. Hned při vstupu na mě dýchla příjemná, komorní atmosféra. Prostor osvětlený kužely světla otočných hlav a také obrovské množství hřbitovních svící a luceren. Připadám si tu zvláštně dobře. Mám možnost volby, kam se usadím. Malá tribuna, která již něco pamatuje, mi moc sympatická není a tak raději volím jednu z polstrovaných židlí, které se nacházejí asi ve třech předních řadách. Zhruba deset minut po osmé představení začíná…


Show proslovem zahajuje postava ze známého hororu Saw – muž v bílé masce – Jigsaw. Je-li to tedy skutečně on. Horory nejsou totiž moje silná stránka, proto nečekejte ani dále přílišnou identifikaci hororových postav. Za zvuků napínavé hudby krouží paprsky světla po stěnách stanu a na řadu přichází jakási přehlídka hororových postav. Odporný muž v masce, hororový klaun, hodný chlapec Chucky s nožem nebo jeptišky, které dávají divákům požehnání. Za malý okamžik, kdesi zezadu, se ozývá řev motorové pily a na scénu vbíhá hlavní představitel tématu Texaský masakr motorovou pilou – Thomas Hewitt v podání Karla Kludského. V tu chvilku se i já začínám trochu bát. Hewitt se s diváky moc nemazlí a motorovka rachotí u hlav lidí, kteří se snaží uhýbat. Zejména dámské osazenstvo dává svůj strach hlasitě najevo. Do toho se objevuje další hororová postava, která děsí diváky přímo v hledišti. Jedna z jeptišek o chlup uniká zubům pily Thomase Hewitta, když je vytažena, na poslední chvíli, do kopule cirku. Tímto bohužel také úloha rekvizity „visutý kroužek“ končí. Očekával jsem akrobacii.Karel Kludský alias Thomas Hewitt odkládá svůj vražedný nástroj a odchází na jeviště, kde nachází kužely – na řadu přichází první artistické vystoupení: žonglování. Mistr Kludský předvádí pěkné vystoupení v tempu, žongluje se třemi až pěti kužely.Úvodní obavy o přežití ustávají a na scénu přichází ten, který v žádném cirkuse nesmí chybět: KLAUN! Dany Kaiser jako klaun Baubini Bonbóny, tentokrát hororově nalíčený, oděný do černého fraku, dobře baví obecenstvo. Nepřekvapí sice novými pasážemi, ale jeho podání klauna je skvělé. Dobrý herecký výkon, mimika, průpovídky, komunikace i spolupráce s publikem. Smějeme se všichni.Klaun se v představení objevuje často, ale nebudu přesně popisovat všechny jeho výstupy. Jen dodám, že mnozí klauna – toho „borce v černém“, jak ho nazvala parta mladých holek, považovali (i dle recenzí na internetu), za to nejlepší v programu. 


Na řadu přichází druhé artistické číslo první poloviny a bohužel i poslední. Jeden z principálů – Tomáš, předvádí vystoupení s obručemi Hula Hoop. Pro většinu je tento výstup zajímavý už jen tím, že tuto jinak dámskou disciplínu předvádí muž. No proč ne? Číslo je to pěkné a vyniká především závěrečným „šlustrikem“, kdy artista kolem svého těla roztočí opravdu obrovský počet obručí.


Poté přichází zlatý hřeb večera, tolik očekávaná PŘESTÁVKA! Říkám si: „Nebylo toho málo?Uvidíme, co dál…“.O pauze probíhá prodej lístků do tomboly o drobné ceny z bufetu. Slosování proběhne po skončení programu.Já využívám nabídky bufetu, který se nachází ve stanu, hned vedle vchodu. Tvoří jej velký stůl, pokrytý ladící látkou, osvětlený svícemi. Mimo tradiční pochoutky, jakými je popcorn nebo cukrová vata, zde nalézám ledovou tříšť, kávu z kapslového kávovaru, alko i nealko Mojito, několik „panáků“ a samozřejmě nesmí chybět pivo. Na osvěžení volím malinovou tříšť a vracím se zpět na své místo.


Druhá polovina představení je zajímavější a svižnější!Zahajuje ji vystoupení na vzdušných šálách v podání principála Toma. Na můj vkus trochu málo, slabé. Klidně bych toto vystoupení vynechal. Chce to ještě pořádný trénink. Ale chápu, že kluci chtěli mít v programu nějaký ten „luft“. Každopádně oceňují alespoň choreografii. Muž je přivezen na lůžku, mrtvý. Probouzí jej krvavá nevěsta polibkem. Ten se vrhá, za zvuků hudby ze známého muzikálu Fantom opery, do výšky, kde předvádí asi čtyři prvky na šálách. Poté si fanTOM odvádí svou krvavou nevěstu k oltáři a oba mizí v předním vchodě…


Dalšími čísly jsou iluze, ve kterých opět figuruje principál Tom. Nejprve mizí ve velké bedně, kde se schovává před krvelačným Hewittem, později se znovu objevuje. Nic mu to není ovšem platné. Dostává se do rukou krvavého doktora, který Tomáše uvězňuje v plastové popelnici, kterou o chvilku později probodává velkým množství smetáků. Naštěstí principál přežije!A aby toho nebylo málo, tak do třetice krvavý doktor i Hewitt dávají Tomášovi řádně do těla. Tradiční fakýrské vystoupení proměnili v mučírnu, kde nešťastník čelí střepům skla, uléhá na fakýrskou loži plnou hřebíků a na břicho mu padají nože. Ve vypětí sil pociťuje žár ohně po těle a ještě musí oheň i plivat. Působivé!


Jdeme do finále: posledním a asi i artisticky nejatraktivnějším číslem je žonglování s míčky o zem v podání Danyho Kaisera. Pro diváky u nás je tato disciplína stále ještě poměrně novinkou. Také ohlas je patřičný a divákům se líbí. Dany předvádí pěkný výkon se třemi, čtyřmi a pěti míčky.
Na závěr hry nechybí finále s nastoupením všech účinkujících, s poděkováním a rozloučením, které pronáší principál Tom. V úvodu žádaný (pod hrozbou smrti ) potlesk ve stoje se nekoná, ale publikum nadšeně plácá a vypadá spokojeně.Po skončení probíhá losování tomboly a fotografování diváků s hororovými postavami, které je opravdu velmi žádané. Ani já nejsem výjimka a jednu fotku si pořizuji na památku.Velice oceňuji tento zájem ze strany cirkusu. Potěší tak diváky a ještě mají dobrou reklamu v podobě fotek, zejména na sociálních sítích. A příjemný přístup k návštěvníkům se nese po celou dobu návštěvy cirkusu. Tak to má být! Vždyť návštěvník je ten, kdo dává cirkusu šanci na přežití.


Tradiční představení „Cirkus bude“ nebudu dlouze popisovat. Skladba čísel je velmi podobná jako u hororu. Jen s rozdílem kostýmů a hudebního podkladu, který je v hororové hře na dobré úrovni.Nemohu kritizovat ani osvětlení. Na rozdíl od jiných malých podniků se zde svítilo i barevně, ne pouze bílý halogen a také používají dvě otočné hlavy, které pěkně podpoří atmosféru. Do budoucna jistě svůj osvětlovací park ještě vylepší.Z klasického představení jen připomenu jediného zvířecích zástupce – pejska Justyna. Za pamlsek předvedl pěkné vystoupení, které se líbilo nejvíce dětskému publiku.Musím pochválit i komické provedení iluze s popelnicí, která odkazuje vlastně na dnešní „instagramovou generaci“, kdy se lidé fotí s kdejakou blbostí a poté, hrdě, tyto fotky vystavují na internetu. Chválím také pomocníka (záměrně nepíši dělníka), který předvádí tuto iluzi s principálem. Ten kluk má opravdu něco do sebe, herecký talent nezapře. Ostatně to ani všichni ostatní účinkující. Jejich herecké výkony byly plné přirozenosti!


Klasického představení, se na rozdíl od hororu, zúčastnilo asi na dvě desítky návštěvníků. Atmosféra byla i tak příjemná a lidé se bavili. Účast na dalších hororových představení byla rovněž velmi slušná – lepší, než jsme všichni čekali. Své zájemce si určitě jak jeden, tak i druhý styl najde. Beru-li to tak, že klasická hra je směřována na nejmenší diváky a ta hororová na dospívající, pak nemám absolutně žádný problém. Jen toho strachu v hororu by mělo být více – tak žádají samotní návštěvníci, které pod šapitó přilákala možná až moc dokonalá reklama, vzbuzující v nich podnik plný děsu na profi úrovni. Pod šapitó samozřejmě přicházejí ve velkém i dospělí, které láká především cirkus bez zvířat a chválí jej. Takový člověk třeba nikdy v tradičním cirkuse se zvířaty nebyl, může být tedy jeho hodnocení kvality objektivní? 

Ve svém hodnocení na tento začínající podnik jsem velmi shovívavý a to zejména proto, že jsem při osobním setkání cítil z kluků pokoru. Samozřejmě, bude to chtít ještě spoustu dřiny, ale věřím, že kluci to zvládnou.Klobouk smekám před Tomášem, který zvolil nelehkou životní cestu: vzdal se svého komfortu a dobré práce a dal se na kočování po republice s cirkusem – odvětvím zábavy, se kterým začínat v dnešní době, není příliš jednoduché.

Tome a Dane, děkuji za pěkná představení, milé přijetí a přeji Vám hodně štěstí jak v podnikání, tak v osobním životě!!!

A co vy, přátelé, plníte si své životní sny?

Tomáš 

Zdroj úvodní fotografie

Oficiální facebook cirkusu Mistral

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na