Blog/recenze: Cirkus Humberto 2019, kvalitní přehlídka poctivého cirkusového umění

Vážení přátelé cirkusového umění, o uplynulém víkendu jsem měl opět po necelém roce možnost navštívit cirkus Humberto. Dovolte, abych se vám po této návštěvě svěřil se svou recenzí.

O víkendu jsem s přáteli zamířil do Českých Budějovic, kde shodou náhod kotvil cirkus Humberto. Tato skutečnost mi ulehčila plán programu během mé návštěvy v jihočeské metropoli a představení české cirkusové legendy v něm nemohlo chybět.

Sobotní poslední představení českobudějovické štace začínalo v 18 hodin a k mému spíše nemilému překvapení byla zaplněnost stanu diváky velice malá. Zatímco lóže bylo téměř vyprodané, na tribunách sedělo jen pár návštěvníků. Později mi byla tato skutečnost vysvětlena personálem cirkusu. Lidé chodí o prázdninách spíše ve všední dny a to je také důvod, proč cirkus Humberto hraje o prázdninách jen do soboty a ne do neděle. Pokaženou náladu z nízké návštěvy ale poté zvedlo vyjádření Hynka Navrátila jun., který potvrdil velice slušné návštěvy v ostatních dnech.

Ač byla avizovaná návštěva hodně podprůměrná, vytvořená atmosféra od přítomných diváků byla senzační. Diváky jistě nakoplo hned úvodní kvalitní vystoupení, kdy se na vzdušné tyči předvedla ruská akrobatka Alexandra Rizaeva. Úvodní vysokou laťku po úvodním vystoupení Alexandry ještě o kus výše posunul Hynek Navrátil jun., který předvedl svou silnou disciplínu – Ekvilibristiku. Jeho výkon na rukou patří mezi má nejoblíbenější artistická čísla.

Potřebný čas pro práci technického personálu letos svými veselými scénkami vyplnil portugalský klaun Steven Munoz, který u cirkusu Humberto účinkoval i v minulých letech, a to jako žonglér. Z mého pohledu slabší scénky, ale na druhou stranu zase naprosto profesionální herecký výkon Stevena i s výborným zvukovým projevem.

Z říše zvířat se v manéži jako první objevila přehlídka královských pudlů. Pro někoho možná představení obyčejných pudlů, pro mě však nádherná souhra cvičitelské legendy Hynka Navrátila staršího s tak typickou cirkusovou psí rasou, která už bohužel není pod kopulí českých cirkusů moc vidět. Dalším vystoupením bylo originální žonglérské číslo v podání Antonie Cawley z Velké Británie, která klasické kuželky vyměnila za klobouky. Po tomto vystoupení přišla přehlídka většiny zvířat cirkusu Humberto. Tradiční karavanu velbloudů vystřídal velký a malý kůň a vystoupení krásných zeber. To vše pod vedení Hynka Navrátila staršího i mladšího. První polovinu programu zakončila nádherná přehlídka indických slonic pod vedením italského drezéra Amadea Folca. Obdivuhodná práce a vizáž tohoto drezéra je opravdu vysoké úrovně a rodině Navrátilů patří obrovský dík za to, že kromě vlastní profesionální produkce nabízí českému divákovi i pohled na světovou drezérskou špičku.

O přestávce měli diváci možnost navštívit za padesát korun zvěřinec nebo se nechat vyfotit u slonic. Pestrou nabídku diváci měli i doplňkového prodeje, kde mohli zakoupit sladký i slaný popkorn, cukrovou vatu, párek v rohlíku a spoustu dalšího tradičního zboží z cirkusového prostředí. Velký m plusem byla i možnost využití čistých a pohodlných toalet v přistaveném vozu.


O přestávce se mohou návštěvníci ve zvěřinci přesvědčit, že o zvířata je skvěle a profesionálně postaráno.

Kdo si do hlediště sedl dříve, než začala druhá polovina představení, mohl sledovat dokonalou souhru technického personálu i vedení při stavbě kruhové klece pro vystoupení lvů.

A právě přehlídka somálských lvů pod vedením Hynka Navrátila juniora načala onu druhou polovinu vystoupení. K hodnocení tohoto čísla stačí jediné slovo – NESKUTEČNÉ!. Dalším číslem, které následovalo bylo perfektně pojaté rychlopřevlékání s ukázkou iluze a magie v podání Davida a Antonie. Poté na řadu přišla pro Humberto již tradiční ukázka dovedností medvědů, pod vedením otce a syna Navrátilů. Představení cirkusu Humberto završil zlatý hřeb, kterým byl výkon na vysokém laně od Mesa Brothers z Kolumbie. Toto vystoupení při kterém se tají dech je opravdu úchvatné. A nejen toto vystoupení si vysloužilo při závěrečném finále obrovské ovace diváků.

V programu se bohužel neobjevil špičkový akrobat Ludwig Navrátil, kterého pro tento den vyřadil problém s operovaným ramenem. I přes neúplné složení programu musím konstatovat, že cirkus Humberto je z mého pohledu to nejlepší, co český divák u nás může vidět. Je to opravdu kvalitní přehlídka poctivého cirkusového umění bez zbytečností v podobě pohádkových postav nebo robotů. Jeho představení je opravdu Největší show a všude viditelná láska a zarputilost zaměstnanců ke svému řemeslu, je jistotou, že cirkus Humberto bude žít věčně. Ve svém hodnocení nemohu dát jinou známku, než tu absolutně nejvyšší.


Hynek Navrátil junior (na fotce v modrém plášti) o přestávce ochotně odpovídal na dotazy návštěvníků.

Letošní návštěvy a hodnocení

Cirkus Sultán (duben, Cheb): 6 z 10

Cirkus Ohana (červen, Cheb): 7 z 10

Cirkus Humberto (srpen, České Budějovice): 10 z 10

Autorem recenze je fanoušek Michal

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na